PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU
V kirgizských baniach drú malé deti
03.09.2007
Biškek - Muž búši kladivom do steny bane a úzkym, nevetraným otvorom lietajú kúsky uhlia. V kúte sa krčí chlapec a čaká, kedy mu baník naplní vrece.
Keď je vrece plné, hodí si ho chlapec na zhrbený chrbát a pomaly kráča stiesnenou, špinavou chodbičkou von na denné svetlo, píše spravodajský server BBC News.
Kylyč je jedným z desiatok, možno stoviek detí pracujúcich v opustených uhoľných baniach zo sovietskej éry v horách na juhu Kirgizska.
Dobre vie, že to, čo robí, je veľmi nebezpečné. Videl kamarátov umierať a sám bol uväznený pod zemou. Údajne ale nemá na výber. V prepočte tri doláre denne sú nanajvýš dôležité pre prežitie jeho rodiny.
"Samozrejme, že by som radšej chodil do školy, ale musím pomáhať rodine," hovorí smutne.
Rozpad ZSSR doteraz neprekonali
Kirgizsko, rovnako ako veľa jeho susedov, sa nikdy nezotavilo z rozpadu Sovietskeho zväzu, ktorý zničil okrem iného aj kedysi prosperujúci banícky priemysel. Uhoľné bane spustli a infraštruktúra sa ocitla v troskách.
Kirgizi sa roky prizerali neschopnosti vlády oživiť ekonomiku a potom začali ťažiť uhlie sami. Ale banícke šachty, v ktorých dolujú uhlie, sú často pre dospelých príliš úzke, a tak otcovia začali so sebou brať synov.
Nikto nepozná presný počet detí pracujúcich v kirgizských uhoľných baniach. Podľa miestnych obyvateľov vláda odmieta vziať tento problém na vedomie. Oficiálne tieto deti vlastne ani neexistujú. Vidno ich však prakticky v každej šachte. Pracujú celý rok - v horúcom lete aj počas drsných horských zím.
"Šachty v zime občas zaplaví voda a ľudia sa musia potápať a plávať na koniec šachty, aby tam dopravili pumpu a vodu odčerpali," hovorí Nurbek z neďalekého mesta.
Pozornosť vlády by mohla uškodiť
Banícke nešťastia a smrť sú tu bežné a ľudia naliehavo potrebujú pomoc vlády, ale nechce sa im doprosovať sa o ňu. Nurjamal Mambetová, ktorá založila miestnu neziskovú organizáciu a snaží sa nájsť riešenie problému, sa obáva, že ak sa podarí upútať pozornosť vlády, situácia sa ešte viac zhorší.
"Bojíme sa, že bane zavrú alebo ich vyhodia do povetria - a to problém nevyrieši. Ľudia sa do nich budú vracať a opäť začnú kopať, pretože nemajú inú možnosť, ako prežiť," hovorí s obavami. "To, čo potrebujeme, sú alternatívy, pracovné príležitosti alebo patričné podmienky v baniach," dodáva.
Nad šálkou zeleného čaju 35-ročná Zulfia plače nad svojim smutným osudom. Má päť detí a na to, aby ich nasýtila, má necelé dva doláre denne. Jej manžel zahynul pri baníckom nešťastí, keď sa snažil zachrániť dvoch chlapcov, ktorí uviazli pod zemou. Spasil len jedného a spolu s tým druhým sám prišiel o život.
Otec zomrie, nastúpi syn
Po tomto nešťastí majiteľ šachty, iný miestny obyvateľ, ponúkol Zulfii prácu jej manžela pre jej desaťročného syna.
"Samozrejme, že nepripustím, aby to robil, pretože viem, aká je cena tejto práce. Ale niektorí ľudia to tak robia," vysvetľuje Zulfia. "Berú deti zo školy a posielajú ich pracovať do baní. Tu jednoducho nie je iná možnosť, ako prísť k peniazom."
Do baní, kde zahynul Zulfiin manžel, je to 40 minút peši pod horúcimi slnečnými lúčmi. Keď sme dorazili, dvaja chlapci práve nakladali ťažké vrecia na chrbty somárikov. Dvaja ďalší mierili práve do bane, aby priniesli ďalšie uhlie. Nemali ani ochranné prilby.
Špinavé detské tváre s dospelými názormi
Ruky majú mozoľnaté a detské tváričky im pokrýva čierny prach. Jeden z nich - Uluk - nám hovorí, že má 14 rokov. Vyzerá mladší, ale hovoril ako dospelý. Nesúhlasí vraj s tým, že jeho mladší brat pracuje v neďalekej bani.
"Je to veľmi nebezpečné, nie je to miesto pre deti," konštatuje Uluk. "Neustále počúvame o tragických prípadoch. V šachtách je plyn, človek tam môže uviaznuť a udusiť sa. V podzemí občas vypukne požiar. A je to tiež veľmi zlé pre zdravie. Ale ľudia nemajú na výber. Prichádzajú sem zarobiť peniaze a my prichádzame s nimi," dodáva.
Uluk, rovnako ako mnohé ďalšie tunajšie deti, z detstva veľa nemajú, majú však sny. "Keď vyrastiem, chcem sa stať policajtom, aby som mohol chytať zlodejov a chrániť deti," hovorí.
Zdá sa, že v Kirgizsku nie je nikto, kto by ho chránil.
7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde: